Transsexualita
Co je to transsexualita? Jedná se o rozpor mezi vrozeným pohlavím a pohlavím, k němuž se daná osoba hlásí. Pohlavní identifikace je jiná než vrozené pohlaví. Transsexuální osoba již tuto skutečnost pocítí v raném dětství a její trápení nezřídka vede k sebepoškozování až k sebevraždě. Takoví lidé narození v „nesprávném těle“ zažívají sociální zneuznání, pocit hanby i nenávist k vlastnímu tělu. Transsexualita se vyskytuje ve stejné míře u žen i mužů.
Příčiny transsexuality
Neurologové a sexuologové zastávají názor, že psychické pohlaví je dáno speciálním mozkovým centrem pohlavní identity bez přímé závislosti na sexuální orientaci, a že psychická pohlavní identita je určena během nitroděložního vývoje.
V čem spočívá léčba
Pomocí léčby transsexuál sladí hlavu s tělem. Jedná se o zdlouhavý proces, který se dělí do tří fází:
- Stanovení diagnózy
- Hormonální terapie
- Operace pohlavních orgánů
Reparativní terapie
Psychologický přístup k transsexualitě se vyznačuje tím, že se pokouší sladit psychiku transsexuála s jeho anatomickým pohlavím a vést jej k tomu, aby se se svým tělem smířil a přizpůsobil mu svůj život. V dnešní době je tento přístup kritizovaný, ovšem stále se najdou mezi předními odborníky lidé, kteří tuto léčbu zastávají.
Přeměna
Současná doba nabízí transsexuálům možnost hormonální a chirurgické léčby, pomocí níž se změní anatomické pohlaví. V České republice je změna pohlaví povolena, ale pouze na základě posouzení diagnózy a prognózy lékařskou komisí.
Změna v ženu
Chirurgická operace spočívá v odstranění penisu a vytvoření vagíny. Hormonální léčbou se dosáhne zaoblení boků, růstu prsou, změny tvaru ramen a redukce ochlupení.
Změna v muže
Chirurgickou operací se odstraní děloha a vytvoří se mužské pohlavní orgány. Hormony se zastaví menstruace, vybuduje svalová struktura, podpoří růst ochlupení a vousů a provede změna hlasu.