Samovyšetření prsou
Samovyšetření prsou by měla provádět každá žena. Samovyšetřením včas objeví případné bulky nebo jiný příznak rakoviny. Ženy s dědičným předpokladem rakoviny prsu a ženy po 45. roku života by měly chodit na mamografický screening, který je schopen odhalit nehmatné změny v prsu.
Kdy a jak často provádět samovyšetření prsou?
Prsa žena vyšetřujte každý měsíc, a to druhý nebo třetí den po skončení menstruace. Ženy, které již nemenstruují, mohou zvolit jakýkoliv den. Pokud žena začíná se samovyšetřením, po dobu jednoho měsíce vyšetřuje prsa každý den, aby poznala jejich strukturu a uměla v budoucnu zaregistrovat nežádoucí změny.
Metoda samovyšetření prsou
Žena se postaví před zrcadlo s rukama volně spuštěnýma a pečlivě sleduje oba prsy. Všímá si jejich symetrie, tvaru a změn, pátrá po důlcích či změnách na kůži. Prohlíží si je zepředu, z levého a pravého boku.
Žena se dívá do zrcadla a vzpažuje, poté založí ruce za hlavu a tlačí je dozadu a nakonec je dá v bok a svěsí ramena. Hlavu nepatrně skloní a lokty tlačí mírně dopředu. V těchto polohách pozoruje, jestli nezahlédne náznak asymetrie, náznaky důlků nebo vtahování kůže.
Po večerní koupeli žena zvedne jednu paži a druhou rukou si pečlivě a opatrně prohmatává prs – postupně ve všech částech. Prsty putuje v malých soustředných kruzích okolo prsního dvorce a celého prsu a vyšetří také oblast mezi prsem a podpažím až do podpažní jamky a jejího vrcholu. Při tom si všímá nepravidelností.
Žena si vyšetří prsa znovu, tentokrát oběma rukama tlačícíma prsty proti sobě. Poté jemně uchopí bradavku mezi dva prsty a snaží se odhalit nepravidelnosti nebo výtok.
Žena se položí na záda na rovnou podložku, jednu paži dá za hlavu nebo v bok a podloží si rameno – prs se tak zploští a rozlije. Druhou rukou ho prohmatává krouživými pohyby jako předtím vestoje.
Odborná instruktáž
Pokud si žena netroufne na samovyšetření sama, s technikou ji obeznámí lékaři a sestry a zejména gynekolog. Ten ženě může ukázat na umělém prsu praktický nácvik samovyšetření.