Informační zdroj o lidské sexualitě

Bezpečný sex, antikoncepce, pohlavní nemoci


Antikoncepce pohotovostní – po styku

Jedná se o metodu, která je schopna zabránit otěhotnění i v případě, použije-li se až po pohlavním styku a to ve formě použití hormonálních tablet či nitroděložního tělíska. Tato metoda je určena a je vhodná jen ve výjimečných situacích, měla by být první pomocí v případech zabránění nežádoucího otěhotnění.

Antikoncepce pohotovostní se volí jen ve výjimečných případech a maximálně dvakrát do měsíce. Tuto metodu mohou využít i kojící ženy. Pohotovostní antikoncepce se užívá do 72 hodin po nechráněném pohlavním styku.

Mezi nejznámější pohotovostní antikoncepci řadíme Postinor. Ten má mnoho nežádoucích účinků a jeho použití představuje poměrně velký zásah do organismu, proto by se měl používat pouze jako první pomoc v krajních případech. Užívají se dvě tablety – první do 72 hodin po styku a druhá za dalších dvanáct hodin, přičemž platí, čím dříve se vezme první tabletka, tím lépe.

Postinor zabrání buď ovulaci, oplodnění nebo uhnízdění vajíčka. Postinor funguje na hormonálním principu. Způsobí časné změny děložní sliznice tak, že uhnízdění oplozeného vajíčka není možné. To se vstřebá a odejde s menstruační krví.

Alternativou je Ellaone.

Dále čtěte:  Antikoncepce - přehled




Napište nám komentář




↑ Nahoru